10 سال بعد ، خشم انفجاری و رویاهای بهار عربی را در هم شکست اخبار جهان

[ad_1]

آ ده سال پیش این هفته محمد بوعزیزی یک میوه فروش جوان در نزدیکی مقر استانی شهر خود در تونس فرود آمد تا به پلیس محلی که سبد و مواد غذایی وی را ضبط کرد اعتراض کند.

داستان هایی از اقدام تکان دهنده این جوان 26 ساله در وطن وی طنین انداز شد ، جایی که صدها هزار نفر ، که توسط این دولت ذره بین و مقامات آن نیز تحقیر شده بودند ، جرات ابراز صدا را پیدا کردند.

در فاصله 18 روز از خودسوزی بوآزیکا در 17 دسامبر 2010 و مرگ وی در 4 ژانویه ، چشمگیرترین ناآرامی های اجتماعی تونس طی چند دهه گذشته ، دولت زین العابدین بن علی دیکتاتور را به زانو درآورد و او را مجبور به ترک انرژی 10 روز بعد کرد. مرگ میوه فروش. و با این وجود ، تغییرات بسیار بیشتری باید رخ می داد ، زیرا حوادث در این کشور کوچک ساحلی قیام هایی را در سراسر آفریقای شمالی و خاورمیانه به راه انداخت ، مرگ تنها یک تامین کننده در مضرات به نمادی از خشم جمعی تبدیل شد که دوره را تعریف می کند.

نزدیکان محمد بوعزیزی بر مزار او نماز می خوانند.این اعتراضات به سرعت تبدیل به انقلاب شد و ریشه در ایالات پلیس منطقه داشت. در مصر ، بحرین ، یمن ، لیبی و سوریه ، دیکتاتوری هایی که از نظر شهروندان با رنج و سختی زندگی واقعیاتی غیرقابل تسخیر در زندگی به حساب می آیند ، ناگهان خود را در معرض آسیب دیدند. در هر گوشه این منطقه ، داستان بوآزیکا ، که روزانه حدود 2 پوند برای تأمین غذا یک خانواده هشت نفره درآمد داشت و توسط کارمندان بی احترامی شکست خورد ، طنین گسترده ای پیدا کرده است. در پس زمینه های زیبا از اعتراضات جمعی با شتاب واقعی ، به نظر می رسید که تعیین سرنوشت دیگر وجود ندارد. شرکت در این فرایند ، هر چقدر هم که سخت یا خونین باشد ، هنوز امکان پذیر بود.

این جنبش که به زودی “بهار عربی” لقب گرفت ، شوک بزرگی بود ، دهه ها عزاداری را از بین برد و بر قدرت خیابان شعله ور تأکید كرد ، اعتقاد بر این بود كه با سلسله های فئودال و كشورهای قادر مطلق كه با شهروندان به عنوان رعایا رفتار می كنند و به طور منظم وسواس دارند ، ناسازگار است.

این قیام با توانایی سازماندهی سریع افراد ، اغلب در تلفنهای هوشمند و برنامههای تحت وب که به راحتی در دسترس هستند و به راحتی ساختارهای امنیتی دولت را شکست می دادند ، تقویت شد. این چالش ها به ویژه برای رژیم های پس از استعمار مانند مصر و لیبی و سپس سوریه ، که در آن برای دهه ها قدرت بر روی ساختمان های شرکت های استعماری اروپا که هنوز به تغییرات جمعیتی پاسخ نمی دادند ، تحکیم شد.

مصری تابلویی با تمجید از فیس بوک برگزار می کند و در فوریه 2011 در میدان تحریر قاهره به دیگران می پیوندد.معترضان مصری تلفن های خود را در میدان تحریر شارژ می کنند.فرش معمر قذافی.  • بالا سمت چپ: مصری تابلویی با تمجید از فیس بوک برگزار می کند و در فوریه 2011 در میدان تحریر قاهره به دیگران می پیوندد. عکس: خالد دسوکی / خبرگزاری فرانسه / گتی ایماژ

  • بالا سمت راست: معترضان مصری تلفن های خود را در میدان تحریر شارژ می کنند. عکس: خالد دسوکی / خبرگزاری فرانسه / گتی ایماژ

  • پایین: فرش معمر قذافی. عکس: جان مور / گتی ایماژ

تا سال 2010 ، تصادفات حفظ وضعیت موجود را دشوار کرد. افزایش سطح زندگی ، نخبگانی که به طور فزاینده ای غیرمسئول و ناآرام به سرعت در حال رشد هستند و دسترسی کمی به فرصت ها و حتی جبران کمتر شکایات ، باعث شده است که بسیاری اعتقاد داشته باشند که با اعتراض چیزی برای از دست دادن ندارند.

“این سیستم ها برای مدیریت یک جمعیت خاص طراحی شده اند. آنها به هیچ وجه آماده نیستند که با تغییرات جمعیتی همراه شوند. “، دکتر HA Helier ، یکی از اعضای ارشد موسسه خدمات رویال یونایتد خدمات گفت. “بیا تا سال 2010 ، و این سیستم ها سالهاست که در لبه های درز قرار دارند ، و از یک سو سعی می کنند فوق العاده با این تغییرات جمعیتی همگام شوند و از طرف دیگر تضمین می کنند که توزیع ثروت به بالا محدود می شود. این را با معامله خودکامه در حال انجام – “بر آزادی های سیاسی اصرار نکنید زیرا ما مدافعان شما در برابر تروریسم هستیم” ترکیب کنید – و شما یک دستور العمل برای فاجعه کامل دارید.

یک تجمع گسترده علیه فرمان رئیس جمهور محمد مرسی ، که اختیارات گسترده ای به خود می دهد ، در نوامبر 2012 در میدان قاهره در قاهره برگزار شد.در اواسط ژانویه ، بن علی ساکن تونس به عربستان سعودی تبعید شده بود و خیابانهای مصر در آستانه منفجر شدن با انقلابی بودند که حسنی مبارک ، مستبد چهار دهه را سرنگون کرد. لیبی ، جایی که معمر قذافی 40 سال بی رحمانه در آن حکومت می کند ، همچنین سوریه ، که حافظ اسد وحشیانه ترین دولت پلیس منطقه را به پسرش بشار ، که اکنون با تهدید واقعی ثابت برای حکومت دودمان خانواده اش روبرو است ، وصیت کرد ، تعادل را حفظ می کند. .

در هر چهار رژیم ، روکش نهادها و قانون اساسی مالک واقعی قدرت را مخفی کرده است: خانواده ، حزب یا ارتش. همانطور که آنها دچار تزلزل می شدند ، زنگ خطر در عربستان سعودی و ایران به صدا درآمد ، از ترس اینکه ممکن است حاکمیت مردم آنها نیز به راه بیفتد – در مورد تهران برای دومین بار در کمتر از دو سال.

فعالان ضد دولت در ژانویه 2011 در قاهره با پلیس ضد شورش درگیر شدند.نانسی اوکاییل ، ​​یک انسان شناس و محقق مصری ، در حال اتمام دکترای خود در دانشگاه آکسفورد بود که در 24 ژانویه 2011 ، صحنه های صدها هزار تظاهر کننده که به خیابان های قاهره به میدان تحریر رفتند ، چشمک می زد. . وی گفت که فردا انقلابی در مصر رخ خواهد داد. من شک داشتم ، اما او حق داشت. “

در طی چند هفته ، باراک اوباما از حمایت از مبارک دست کشید و خط نجات طرفدار ارشد رئیس جمهور مصر را قطع کرد و موضع قاطعانه نسبت به افرادی که برای برکناری وی فعالیت می کردند ، داشت. مبارک سقوط کرد ، و خیابان مصر خوشحال شد. اپتیک ها در جای دیگری دیده می شدند. در سوریه و لیبی ، حمایت ایالات متحده از تظاهرکنندگان ضد رژیم به عنوان نشانه ای از حمایت از قیام آنها نیز تلقی می شد. طی چند هفته ، شورش لیبی به جنگ گسترده تری تبدیل شد: کشورهای عربی برای مداخله نظامی در حمایت از شورشیان علیه قذافی ، به رهبری فرانسه ، انگلیس و دانمارک و امضای واشنگتن ، حمایت دیپلماتیک کردند.

FILES-ARABIC-DIPLOMACY-REVOLUTION (پرونده ها) در این پرونده که در 9 آوریل 2011 ساخته شده است ، لیبیایی ها هنگام اعتراض لیبی و سوریه به رژیم های معمر قذافی و بشار ، در مقابل کاخ سفید واشنگتن ترانه میهنی می خوانند.  - ده سال پیش ، هنگامی که اعتراضات در سرتاسر جهان عرب آغاز شد ، دولت های غربی نتوانستند تاریخ را با سرنوشت خود رقم بزنند و به رشد رویاهای دموکراسی کمک کنند ، و فرصتی بی سابقه برای شکل گیری اصلاحات واقعی را از دست دادند.  بسیاری از کسانی که در آنجا هستند و در دهمین سالگرد بهار عربی با خبرگزاری فرانسه صحبت کردند ، می گویند تاریخ به خوبی درباره آنها قضاوت نخواهد کرد ، در مورد اینکه چرا دهه تحت وعده اولیه آن پژمرده است و عمدتاً مرده است.  (عکس از NICHOLAS KAMM / AFP) (عکس از NICHOLAS KAMM / AFP از طریق گتی ایماژ)حمله هوایی نیروهای وفادار به قذافی در نزدیکی ایست بازرسی شورشیان در جاده ای نزدیک راس لانف ، لیبی ، در مارس 2011.معترضان مصری یک افسر زخمی را در جریان درگیری معترضین به مبارک علیه و مبارک در قاهره در فوریه 2011 حمل می کنند.  • بالا سمت چپ: در آوریل 2011 ، لیبیایی ها آهنگی میهن پرستانه را مقابل کاخ سفید در واشنگتن خواندند. عکس: نیکلاس کم / خبرگزاری فرانسه / گتی ایماژ

  • بالا سمت راست: حمله هوایی نیروهای قذافی در نزدیکی ایست بازرسی شورشیان در جاده نزدیک راس لانف ، لیبی ، در مارس 2011. عکس: شان اسمیت / گاردین

  • پایین: معترضین مصری یک افسر زخمی را در جریان درگیری معترضین به مبارک علیه و علیه مبارک در قاهره در فوریه 2011 حمل می کنند. عکس: خالد الفیکا / EPA

در اواخر همان سال ، سوریه نیز به هنگام حمله ارتش اسد به معترضین وارد جنگ شد و نیروهای مخالف صف آرایی علیه او را آغاز کردند. وی در مصاحبه ای با یک شبکه تلویزیونی روسیه در سال 2012 هشدار داد: “هزینه حمله خارجی به سوریه ، اگر این اتفاق بیفتد ، بیشتر از آن خواهد بود که کل دنیا متحمل رنج خواهد شد” و افزود که تأثیرات برهم زدن رژیم وی “از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام” احساس خواهد شد. .

هشت سال بعد ، اسد به طور اسمی در قدرت باقی می ماند ، روسیه ، ایران و ترکیه نقش مهمی در درگیری ها دارند ، که از آن زمان بسیاری از کشور را نابود کرده و نیمی از جمعیت قبل از جنگ را مجبور به عبور از مرز یا حرکت به داخل کشور کرده است. مصر همچنین شورشی را مشاهده کرد که به مبارک ختم شد ، و این حکومت کوتاه مدت و مخرب محمد مرسی رئیس جمهور اسلامگرا جایگزین آن شد و به دنبال آن کودتای نظامی برای سرنگونی مرسی به رهبری عبدالفتاح السیسی انجام شد که قدرت را به ساختارهای امنیتی بیشتر مصر بازگرداند. زندگی مدنی

در سوریه و مصر ، اختلافاتی که در ماههای نخست قیام شکوفا شده بود ، معمولاً در حال فروپاشی است و اکنون زندانیان سیاسی در زندان های امنیتی هر دو کشور نسبت به اوایل سال 2011 بسیار بیشتر هستند. سازمان های حقوق بشری شرایط هر دو کشور را غیر قابل تحمل توصیف کردند تعداد رو به افزایش بازداشت شدگان را محکوم کرد ، اغلب به دلایل نادرست رفت و سالها ناپدید شد.

اوکایل گفت: “از پایان سال 2011 ، علائمی را مشاهده کردیم.” “نکته اصلی برای من این بود که ارتش همیشه مسئولیت داشت. از ابتدا ، هنگامی که تانک ها برای حمایت اسمی از تظاهرات به میدان تحریر حرکت کردند ، دیگران گفتند: “نه ، آنها طرف ما هستند.” اما من این افراد را می شناسم ، می دانم که چگونه کارها را اداره می کنند.

“و در تمام اوقات که اوضاع در حال آشفتگی بود ، غرب ، به ویژه ایالات متحده می گفتند که باید از نقشه راه برای دموکراسی پیروی کرد ، و هر دو طرف باید خویشتنداری کنند – مثل اینکه قدرت برابر باشد. پیام ها این بود که “اگر رئیس جمهور انتخاب شد نگران نباشید ، کار تمام شد”.

سوری ها که عکس های رئیس جمهور بشار اسد را در دست داشتند ، در ماه مه 2011 با هواپیمای ارتش در حال سفر بودند.در سوریه ، که پس از نزدیک به یک دهه ناآرامی همچنان در هم شکسته و سازش ناپذیر است ، اکنون پتانسیل موجود در اوایل انقلاب غیرقابل تشخیص به نظر می رسد. اثرات جنگ و قیام منطقه را ترک کرد ، که پس از حمله آمریکا به عراق در سال 2003 با تلاطم بهبود نیافت. از نظر بسیاری ، شبح تعیین سرنوشت بیش از هر زمان دورتر و برای جهان گسترده مکانی کاملاً متفاوت به نظر می رسد.

اما اسکای ، مشاور سابق ژنرال های آمریکایی در عراق ، گفت: “جنگ در عراق و بهار عربی منجر به داعش و جنگ داخلی سوریه شد ، که بحران پناهندگی در اروپا ایجاد کرد و به افزایش پوپولیسم در غرب و رای انگلستان برای خروج از اتحادیه اروپا کمک کرد.” “بازگرداندن کنترل مرزهای ما برای محدود کردن مهاجرت از عوامل اصلی Brexit بوده است. جنگ در عراق همچنین باعث از بین رفتن ایمان عمومی به متخصصان و خلقت شد. پیروزی آمریکا پس از جنگ سرد در خاورمیانه فرو ریخته و سوخت. کاتالیزور جنگ عراق بود. عدم توقف خونریزی در سوریه شاهد بزرگی است. “

پناهندگان در جزیره لسبوس یونان فرود می آیند.هلیر گفت که رژیم ها “غیر از موارد اشتباه” ، درسهای کمی آموخته اند و دو گزینه را دیدند. “یکی این است که آهسته یا آهسته گشوده شود و کار طولانی و دشوار ساخت کشورهایی را که در قرن 21 پایدار است و شامل امنیت جامع است – و حقوق بخشی از آن است – برای جمعیت آنها آغاز کند.

“دوم این است که تصمیم بگیریم که این کشف به معنای کمی است که مردم نخبگان پسااستعماری را جابجا می کنند. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق ، فقط تا آنجا که ممکن است تمام کنترل را کنترل کنید و مخالفت را رد کنید. “

تظاهرکنندگان لبنانی در تظاهرات ضد دولتی در نوامبر 2019 پرچم های ملی را به اهتزاز درآوردند.اوکایل ، که به دلیل اتهامات مربوط به جنایات تروریستی به عنوان مدیر سازمان حقوق بشر Freedom House ، بیشتر هشت سال گذشته را در تبعید به سر برد ، گفت که علی رغم این عقب نشینی ها ، هر آنچه برای آن جنگید کاملا “ارزشش را داشت.

وی گفت: “ما پیروزی های کمی داشتیم و به جنگ ادامه می دهیم.” “اگرچه هرچه همه چیز به این شکل باشد ، نجات کشور دشوارتر خواهد بود. به خاطر حقوق بشر و دموکراسی ، ما فقط نباید امیدوار باشیم که رهبران سیاسی اوضاع را تغییر دهند. ما به استقامت و رویکردهای مختلف نیاز داریم. تغییر واقعی در اینجا اتفاق می افتد. “

[ad_2]