اگر اتیوپی دچار هرج و مرج شود ، می تواند شاخ آفریقا را با خود ببرد نظر

[ad_1]

تحمله ارتش اتیوپی به استان تیگرای یک گام بزرگ به عقب برای نخست وزیر ابیو احمد است که در سطح بین المللی به عنوان مدرنیزاسیون و برنده جایزه صلح نوبل شناخته شده است. ابی آن را “عملیاتی برای اجرای قانون” می نامد ، اما خطر او را می توان علت افزایش اضطراری پناهندگان و بحران فزاینده منطقه دانست.

حتی یک ترس بیشتر ، سقوط اتیوپی در نتیجه کاشت های نوع لیبی یا یوگسلاوی است. این کشور بیش از 80 گروه قومی دارد که بزرگترین آنها عطر ابیا و پس از آن آمهاراست. سومالیایی ها و ببرهای قومی حدود 6٪ از هر جمعیت حدود 110 میلیون نفری را تشکیل می دهند. ساختار حکمرانی فدرال اتیوپی تا آخرین انفجار تحت فشار بود.

گرچه انگشت اشاره به سمت ابیو آسان است ، اما رهبری دجله – جبهه آزادیبخش مردم دجله – به همان اندازه مقصر است ، که باعث شده رقابت سیاسی به خشونت تبدیل شود. ببرها پس از سرنگونی در سال 1991 دیکتاتوری مارکسیست با حمایت منگیست هایل ماریام ، به مدت یک دهه بر سیاست های اتیوپی سلطه داشتند.

اما پس از مرگ در سال 2012 ملس زناوی ، یک رهبر اقتدارگرا که به موفقیت چشمگیر اقتصادی دست یافت ، TPLF قدرت خود را از دست داد. از زمان روی کار آمدن ابی در سال 2018 ، رهبران Tigray از حاشیه سازی و فداکاری شکایت کرده اند. حمله مهلک این ماه به پایگاه ارتش فدرال در مکل ، پایتخت دجله ، باعث مداخله شد.

این درگیری ها ، انتظارات قابل پیش بینی ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای پایان فوری را به دلیل ترس از به خطر افتادن دموکراسی اتیوپی و همچنین تمامیت ارضی آن به ارمغان آورده است. انتخابات پیش از این به دلیل همه گیری به تعویق افتاده است ، سال آینده برگزار می شود. اما هیچ یک از طرفین گوش نمی دهند. چنین ناشنوایی نشان دهنده کاهش تأثیر غرب و غفلت از شاخ آفریقا است. این زمینه ژئوپلیتیکی برای شرایط اضطراری ببر است.

در مصاحبه ای در آدیس آبابا در سال 2008 ، ملس به من گفت که از کمک های خارجی انگلیس و دیگر کشورها استقبال می کند ، اما با اشتیاق درباره حق اتیوپیایی ها برای رفتن به راه خود صحبت کرد. وی گفت: “ما معتقدیم كه دموكراسی در هیچ جامعه ای نمی تواند از خارج تحمیل شود … هر ملت مستقل باید تصمیم خود را بگیرد و معیارهای خاص خود را برای نحوه اداره خود داشته باشد.”

ابی با رد درخواست های خارجی برای آتش بس ، بر تعیین سرنوشت نیز تأکید می کند. وی ادعا می کند که با پیشی گرفتن از سیاست های قومی که به گفته طرفداران وی ، حبس اتیوپی را حفظ کرده است ، در تلاش است تا یک هویت ملی مشترک و یک شهروندی مشترک ایجاد کند. منتقدان ابی می گویند این خلاصه ای از دیکتاتوری جدید مرکز است.

اگر ثابت شود که رویکرد ابیو اشتباه است ، این اشتباه از آن خودش است. تحلیلگران بر این باورند که بعید به نظر می رسد این حمله پیروزی سریعی را که او پیش بینی می کند به وجود آورد ، تا حدی به این دلیل که ارتش ملی شامل بسیاری از ببرها و اقلیت های دیگر است که می توانند از نمونه TPLF الگو بگیرند. هرچه این مدت ادامه یابد ، احتمال گسترش بی ثباتی در اتیوپی و فراتر از آن نیز بیشتر است.

گفته می شود هفته گذشته منطقه آمهرا در مجاورت دجله بمباران شده است. اریتره همسایه نیز مورد انتقاد قرار گرفته است. گفته می شود که رئیس جمهور آن ، دیکتاتور خلوت ایزیا آفورکی ، از آدیس آبابا به دلیل خصومت با ببرها ، که جنگی علیه اریتره جنگید و حل آن 20 سال طول کشید ، حمایت می کند. این شاهکار صلح به ابی کمک کرد تا جایزه نوبل را از آن خود کند.

ابی احمد نخست وزیر اتیوپی در سال 2019 جایزه صلح نوبل در اسلو را دریافت می کند.ابی احمد ، نخست وزیر اتیوپی در سال 2019 جایزه صلح نوبل در اسلو را دریافت می کند. عکس: Haakon Mosvold Larsen / AP

سودان در غرب ، که به تازگی از آشفتگی انقلاب سال گذشته به وجود آمده است ، به دریافت کننده بدبخت ده ها هزار پناهنده فراری تبدیل شده است. هفته گذشته ، سازمان ملل نسبت به “بحران انسانی كامل” هشدار داد. از طرف خود سودان جنوبی در یک آشفتگی دائمی به سر می برد. هر دو کشور به راحتی می توانند به هرج و مرج جدیدی تبدیل شوند.

و با این حال ، شاید بزرگترین مشکل منطقه ای سومالی در شرق باشد ، جایی که قیام های اسلام گرایان ، مبارزه با فقر و گروه های متخاصم مدت هاست که کشور را تقریباً غیرقابل کنترل می کند. ملس بارها در مورد تهدید اسلامگرایان برای شاخ آفریقا هشدار داده است. در سال 2007 ، او با جنجال 10 هزار سرباز اتیوپی را برای شکست دادن آنچه “طالبان سومالی” نامید فرستاد.

نیروهای اتیوپی هنوز در آنجا هستند. اما اکنون گزارش شده است که 3000 نظامی برای پیوستن به ببرها در حال عقب نشینی هستند. با تصمیم ناگهانی دونالد ترامپ برای کاهش دخالت آمریکا در ارتش ، نگرانی ها درباره خلا قدرت بعدی ، که می تواند توسط گروه اسلامگرای الشباب یا دولت اسلامی ، که در آنجا نیز وجود دارد ، پر شود.

اقدام ترامپ هیچ ارتباطی با ارزیابی دقیق سطح تهدید یا بهترین منافع سومالیایی و هیچ ارتباطی با تأمین میراث وی America First ندارد. اگرچه نیروهای ویژه آمریکایی در کنیا و جیبوتی باقی خواهند ماند ، اما فراخوان 700 سرباز آمریکایی که مأموریت های ضد تروریسم را انجام داده و در سومالی آموزش دیده اند ، انتظار می رود.

تحلیلگران هشدار می دهند كه كناره گیری از انتخابات می تواند انتخابات سال آینده در سومالی را به خطر بیندازد ، كه ضمن تشدید جنبش شباب به عنوان یك گام حیاتی به سوی عادی تلقی خواهد شد. این گروه در حال حاضر مناطق بزرگ روستایی را کنترل می کند. علی رغم حملات و حملات هواپیماهای بدون سرنشین به رهبری ایالات متحده ، اغلب به اهداف امنیتی و غیرنظامی در سومالی و کنیا حمله می کند. هفته گذشته بر اثر انفجار یک بمب گذار انتحاری در یک رستوران موگادیشو شش نفر کشته شدند.

کاهش تعهدات ایالات متحده می تواند روند نگران کننده دیگری را تسریع کند: رقابت مداوم بین کشورهای خلیج فارس برای نفوذ استراتژیک و منابع از طریق شاخ. رقبای سرسخت قطر و امارات در سومالی و اریتره منافع دارند. ترکیه همچنین در راستای مداخلات خود پس از بهار عربی در لیبی و سوریه ، درگیری خود را افزایش داده است. وی اخیراً نفربرهای زرهی را به دولت سومالی تحویل داده است. در همین حال ، روسیه در حال برنامه ریزی برای ایجاد پایگاه دریایی در بندر سودان است.

همزمان با وقایع سریع در اتیوپی ، سودان ، سومالی و یمن جنگ زده در آن سوی خلیج عدن ، ایالات متحده ، انگلیس و کشورهای اروپایی به طور فزاینده ای به عنوان وثیقه در می آیند. به نظر می رسد که آنها می توانند هر مقدار از رنج های انسان را از راه دور تحمل کنند. اما اگر شورش ها در سراسر منطقه باعث افزایش خروج آوارگان و مهاجران و گسترش پوشش تروریست ها شود ، آنها ممکن است نقش خود را به عنوان تماشاچیان منفعل تشخیص دهند.

[ad_2]